sobota, 20 grudnia 2014

Albinoski


W nowym akwarium pojawią się, są już kupione i teraz leżakują w kotniku czekając na zamknięcie cyklu azotowego, czyli by akwarium dojrzało, nowe kiryski albinoski.

Widzieliśmy je dzisiaj w sklepie gdy poszliśmy po chleb.

Cóż ja poradzę na to, że Myszka uwielbia te potworne kiryski :)
Mamy już kiryski Sterby - są bardzo fajne i ładne.
A te albinoski są cudowne. I mają takie antenki na grzbiecie, jak moherowe bereciki :)

Na razie więc tylko trochę teorii, zdjęcia będą w oddzielnym wpisie.






Kirysek Albinos (Corydoras aeneus albino)kirysek spiżowy lub kirysek pstry w odmianie albiotycznej.

Pochodzenie

Gatunek zamieszkuje dopływy Amazonki na terenie Brazylii.

Charakterystyka, płeć i usposobienie

Rośnie do 6 cm. Biało-różowe, połyskujące ciało tej ryby pokrywają dwa rzędy płytek kostnych. Pokrywa skrzelowa i część głowy poniżej poruszających się niezależnie od siebie, czerwonych oczu. Albinizm jest dziedziczny. Samica pełniejsza i szersza od samca (widoczne kiedy patrzymy na ryby z góry). Samiec ma wyższą i ostrzej zakończoną płetwę grzbietową. Kirysek pstry w tej odmianie ma nieco dłuższy pyszczek i jest smuklejszy od kiryska spiżowego. Albinos pstry został wyhodowany sztucznie.  Ryby łagodnie i pokojowo usposobione. Doskonale pasują do akwarium towarzyskiego. Najlepiej trzymać w stadku min. 6 sztuk.

Odżywianie

Albinosy karmimy drobnym pokarmem żywym, mrożonym oraz suchym w płatkach lub tabletkach.

Akwarium

Wymagają miękkiego podłoża (najlepiej piaszczystego), aby nie uszkodziły sobie wąsików podczas poszukiwania pokarmu. Dla stadka odpowiednie będzie akwarium o pojemności 54 l, z licznymi kryjówkami. Oświetlenie zbiornika niezbyt jaskrawe, rozproszone przez rośliny pływające. W akwarium towarzyskim mogą być trzymane z małymi rybami np. neon, tetra, brzanka, pielęgnica.

Rozmnażanie

Kiryski najlepiej rozmnaża się w grupach, gdzie na każdą samicę przypadają 2 samce. Ryby przenosimy do akwarium tarliskowego o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm i obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Następnie robimy dużą podmianę wodą o 5°C zimniejszą od tej ze zbiornika. Czynność ta może być powtarza przez kilka dni. W czasie tarła kiryski są bardziej pobudzone, np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Samce zaczynają uganiać się za samicami i dochodzi do aktu. Samica dotyka okolic odbytu samca i połyka jego nasienie. Następnie wydala jaja na własne płetwy odbytowe i je zapładnia. Ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów. Rozmnażając kirysy w grupie możemy uzyskać nawet kilkaset jaj. Nie uchodzą one za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej odseparować. Wylęg trwa ok 3 dni.Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/kirysek-albinos-spizowy/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz. Życzymy miłego dnia.