wtorek, 12 sierpnia 2014

Puszcza Wkrzańska i Równina Wkrzańska - Nowe Warpno kościół


Wracamy do wycieczki po Puszczy Wkrzańskiej i Równinie Wkrzańskiej - dzisiaj czas na ...

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

w Nowym Warpnie.


Pierwszy kościół w Nowym Warpnie został zbudowany najprawdopodobniej w XIII wieku. Obecny został wzniesiony w XV wieku. Świątynia była kilkakrotnie niszczona przez pożary (m.in. w 1692 roku oraz przebudowywana. W 1693 roku do salowego kościółka dostawiono wieżę, przebudowaną gruntownie w XIX wieku w stylu neogotyckim. Przed II wojną światową świątynia protestancka, poświęcona jako kościół rzymskokatolicki 15 sierpnia 1946 roku.

Architektura

Pierwotnie była to prosta świątynia salowa z zamknięciem trójbocznym i wejściem od strony zachodniej. Mury zostały postawione z cegły na fundamencie z granitu. W XVIII wieku dobudowano zakrystię. Okna ostrołukowe, między przyporami. Wejścia portalowe znajdują się po stronie północnej i południowej w częściach dobudowanych później. Wieża, powstała w 1693 roku, posiada sklepienie krzyżowe, ostrołukowy portal, wzniesiona została z kamienia i cegły. Przebudowany szczyt jest zwieńczony spiczastym hełmem z kulą. Stropy belkowane, dach dwuspadowy, ceramiczny. Cegły w stanie średnio dobrym. Ściany nie posiadają gzymsów. Boczne wejście od strony północnej. W 2002 rozpoczęto prace konserwatorskie, które odsłoniły dawne cegły gotyckie.

Wyposażenie

  • ołtarz barokowy z obrazem Ukrzyżowania i Ostatniej Wieczerzy z 1704 roku,
  • ambona z XVII wieku z płaskorzeźbą ewangelistów i baldachimem,
  • obraz Sądu Ostatecznego z XVIII wieku,
  • anioł z chrzcielnicy z XVIII wieku.
(za wikipedia)

 

Wchodzimy do środka:


 













Oczywiście miejsca poświęcone JPII - ale, ale ... w innych kościółkach na tej trasie nie było takiego miejsca dla Papieża Polaka.



 Stary piec, kiedyś ogrzewający kościół

Piękna, stara ambona



I jej detale




 Bardzo mi się spodobało takie wykończenie

Aniołek







Ołtarz


















Teraz idziemy do miasta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i komentarz. Życzę miłego dnia.