I pewnie tak jest. Rybki, które podgryzały mi roślinki od razu były skazywane na wygnanie. Trafiały do znajomych bądź do sklepów. Podobny los spotkał ampularie, czyli ślimaki. Przypuszczam teraz, że trochę zbyt pochopnie. Ale człowiek non stop się uczy. Roślinkom brakowało potasu i CO2. Dopiero gdy to zapewniłem oraz zwiększyłem moc światła wodne zielsko (tak, jest to zielsko często rosnące np w stawach) zaczęło bujnie rosnąć.
Pierwszym moim zakupem była partia roślinek kupiona na allegro. I tutaj popełniłem bardzo duży błąd. Często grzebałem w dnie i przesadzałem roślinki. No i na dnie był gruby żwir. Z tamtej partii ostała się tylko pięknie teraz rosnąca oliwkowobrązowa kryptokoryna Becketti.
Bardzo chciałem żeby w akwarium było dużo pływających roślin i często je kupowałem. Ale mi ginęły. Pistie, bardzo piękne, krótko u mnie żyły. Powodem była woda skapująca na pływające listki. Jest to roślina wodna ale tylko pływająca po wodzie. Dopiero kolega mi uświadomił, że to z powodu deszczownicy i jej wyloty ustawiłem równolegle do szyby. I faktycznie, bardzo szybko się teraz mnoży. Podobnie jest z wąkrotką, kóra może pływać bądź można ją owinąć wzdłuż korzenia lub przymocować na dnie. Jest piękna roślinka podobna do polnego powoju.
Zanim zmieniłem ustawienia deszczownicy rolę pływających roślinek spełniały liście nurzańca (valisnerii). Też bardzo szybko się rozrastały i doszły do długości 60-80 cm.. Jest to trawa świetnie pasująca na III plan akwarium. Tę rolę też spełniają nadwódki i kryptokoryna karbowana. Kryptokoryny to ciekawe rośliny i bardzo efektowne. Mówi się, że są to rośliny "starego dna". I faktycznie zaczęły się rozwijać dopiero po trzech miesiącach.
Na zdjęciu widać: kryptokorynę karbowaną, nużaniec i nadwódkę.
Równie ciekawe są mikrozoria. Nie jestem pewien ich nazw. Chyba narrow i windelow. Są to rośliny, które nie powinny mieć przykrytych korzeni a trzeba je przymocować np do korzenia. Pobierają pokarm z wody. Mikrozorium windelow kiepsko mi rośnie i marnieje. Tutaj popełniłem błąd przy karmieniu rybek. Sypałem karmę nad korzeniem i to sporo. Opadający niezjedzony pokarm powodował powstanie brzydkich czarnych plam na liściach, a ponadto jest to roślina cieniolubna a była wystawiona na oświetlenie. Przy narrow już takich błędów nie popełniłem .
Chyba największą ozdobą akwariów są lotosy. I dlatego stanowią ich centrum. W chwili obecnej mam czerwone, zielone i bananowy. Czerwony lotos jest bardzo płodny. Co dwa, trzy dni wypuszcza nowy liść. Liście są sercowate i obecnie bardzo czerwone, wręcz bordowe. Jeżeli oświetlenie pada na lotosa to nowe liście nie uciekają w stronę powierzchni tylko ładnie się płożą. Ten lotos (grzybień) już dał mi dwie odnużki. Jedna poszła po do akwarium 85 litrów a druga się rozrasta w akwarium kolegi. Zielony grzybień przyjechał z lewobrzeża. Zbyt szybko się nie rozrasta, ma dopiero cztery małe listki. Rozmawiałem z hodowcą grzybieni i powiedział, że lotos najpierw musi się przyzwyczaić do akwarium a później wystrzeli.
Mam też lotosa bananowego, ostatni roślinny zakup. Niezbyt dużo wiadomo w internecie o tej bardzo efektownej roślince. Jest jasno zielona i zakończona u podstawy naroślami podobnymi do bananów. I tu niewiadoma. Czy zakopywać w podłożu czy nie. Jedni twierdzą, że jedną czwartą wysokości bananów zakopać, inni że musi pływać aż wykształci nitkowate korzenie i dopiero korzenie zakopać. U mnie po prostu leży na korzeniu. Chyba nie jest źle skoro wypuścił listek i widzę zaczątki nowego.
Wraz z nim kupiłem kabombę karolińską, limnofilię i althernaterę reinecki. W tej chwili rosną w akwarium barwniaków. Limnofilia, delikatna choinka rosła - chyba mam co do niej pecha. Maluchy chyba doszczętnie ją porwały. Podobna do niej jest, równie śliczna kabomba karolińska. Ma trochę twardsze listki i się opiera małym żarłokom. Wraz z nimi kupiłem trzy gałązki alternatery reinecki. Jest to czerwona szybko rosnąca roślinka. Faktycznie przy oświetleniu 0,42 wata/litr utrzymuje czerwień i szybko rośnie. Już musiałem ją przycinać.
To nie wszystkie roślinki. Wraz zakupem akwarium dostaliśmy fajną małą kępkę traw. Przypuszczam, że to jest Elocharis Parvulla, gdyby się rozrosła można by zrobić fajny mini trawniczek. Przypuszczam, że też tam są rotale. W tym akwarium są świetlówki T5 z odbłyśnikami, dające dużo więcej światła niż T8. I dzięki temu rotale ładnie się różowią.
Mamy też glony, nie tylko na szybach. Glony stanowiące dekorację. Są to kuliste gałęzatki.
Kilka roślinek pominąłem, mam nadzieję, że się nie obrażą.
(myszka)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za odwiedziny i komentarz. Życzymy miłego dnia.