Wracamy do wycieczki po Puszczy Wkrzańskiej i Równinie Wkrzańskiej - dzisiaj czas na ...
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Nowym Warpnie.Pierwszy kościół w Nowym Warpnie został zbudowany najprawdopodobniej w XIII wieku. Obecny został wzniesiony w XV wieku. Świątynia była kilkakrotnie niszczona przez pożary (m.in. w 1692 roku oraz przebudowywana. W 1693 roku do salowego kościółka dostawiono wieżę, przebudowaną gruntownie w XIX wieku w stylu neogotyckim. Przed II wojną światową świątynia protestancka, poświęcona jako kościół rzymskokatolicki 15 sierpnia 1946 roku.
Architektura
Pierwotnie była to prosta świątynia salowa z zamknięciem trójbocznym i wejściem od strony zachodniej. Mury zostały postawione z cegły na fundamencie z granitu. W XVIII wieku dobudowano zakrystię. Okna ostrołukowe, między przyporami. Wejścia portalowe znajdują się po stronie północnej i południowej w częściach dobudowanych później. Wieża, powstała w 1693 roku, posiada sklepienie krzyżowe, ostrołukowy portal, wzniesiona została z kamienia i cegły. Przebudowany szczyt jest zwieńczony spiczastym hełmem z kulą. Stropy belkowane, dach dwuspadowy, ceramiczny. Cegły w stanie średnio dobrym. Ściany nie posiadają gzymsów. Boczne wejście od strony północnej. W 2002 rozpoczęto prace konserwatorskie, które odsłoniły dawne cegły gotyckie.Wyposażenie
- ołtarz barokowy z obrazem Ukrzyżowania i Ostatniej Wieczerzy z 1704 roku,
- ambona z XVII wieku z płaskorzeźbą ewangelistów i baldachimem,
- obraz Sądu Ostatecznego z XVIII wieku,
- anioł z chrzcielnicy z XVIII wieku.
Wchodzimy do środka:
Oczywiście miejsca poświęcone JPII - ale, ale ... w innych kościółkach na tej trasie nie było takiego miejsca dla Papieża Polaka.
Stary piec, kiedyś ogrzewający kościół
Piękna, stara ambona
Bardzo mi się spodobało takie wykończenie
Aniołek
Ołtarz
Teraz idziemy do miasta
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za odwiedziny i komentarz. Życzymy miłego dnia.