niedziela, 17 sierpnia 2014

Seven Sisters of Stalin


Dzisiaj będzie inaczej.

Dzisiaj poznamy Siedem Sióstr Stalina.

Właściwie powinno ich być osiem. Miały być hołdem na 800 lecie Moskwy. Powstało jednak tylko siedem. Pod ostatnią Siostrę położono nawet fundamenty, ale ostatecznie na jej miejscu powstał hotel Rossija.
Na okoliczność budowy siedmiu sióstr doprowadzono nawet do przedwczesnego zwolnienia z gułagu Wiacziesława Ołtarzewskiego, który posiadał doświadczenie w budowie drapaczy chmur w Nowym Jorku. 
Ale i z tych Siedmiu Sióstr swoją perłę, czy Gwiazdę, ma tylko sześć. Na budynku MSZ nie ma Gwiazdy ponieważ konstrukcja okazała zbyt krucha by ją utrzymać.

Ich budowę rozpoczęto w 1948 roku. Dla uczczenia 800-nej rocznicy założenia rosyjskiej stolicy Stalin postanowił wznieść osiem wysokościowców na wzór amerykańskich drapaczy chmur. Przez Rosjan nazywane "Stalinski Vysotki" (Stalinowskie wieżowce) miały stać się nowym symbolem Moskwy. Zostały wybudowane w latach 1947-1953, jednak jeden z budynków nie powstał z powodów ... finansowych. Dziwne, nieprawdaż? 
 
 

MOSKIEWSKI UNIWERSYTET PAŃSTWOWY




DOM MIESZKALNY NA KOTELNICHESKOY NABEREZHNOY

W 1941 roku z powodu niemieckiej inwazji została przerwana budowa pierwszego radzieckiego wieżowca - Pałacu Sowietów. Stal użyta do wzniesienia pierwszego etapu budowy została zezłomowana i ponownie wykorzystana do zabezpieczenia fortyfikacji Moskwy. W latach 1947-1956 Boris Iofan przedstawił kolejne projekty budynku, ale wszystkie zostały odrzucone.
 
 





WIEŻOWIEC NA PLACU CZERWONEJ BRAMY

Według Nikity Chruszczowa Stalin powiedział: "Wygraliśmy wojnę... obcokrajowcy przyjadą do Moskwy, pójdą na spacer, a tu nie ma żadnych wieżowców." W 1946 roku Stalin zarządził budowę  8 "vysotki" - łańcucha wieżowców wielkich rozmiarów, na które nie mogłaby mieć wpływu Międzynarodówka Komunistyczna. Miejsca budowy zostały wybrane pomiędzy styczniem 1947r. (powstanie dekretu) a wrześniem 1947r. (ceremonia otwarcia).
 
 


 

HOTEL "LENINGRADSKAYA"

Cały proces budowy od wyboru miejsc pod przyszłe budynki po wygląd poszczególnych projektów był trzymany w ścisłej tajemnicy. To także symbol osobistego nadzoru Stalina. Nie zatrudnił on sprawdzonych rosyjskich architektów, ale kolejne pokolenie twórców. Projekty budynków zostały podzielone na 2 grupy - wieżowce pierwszej i drugiej klasy. I według tego podziału zostały następnie przydzielone projektantom i przyszłym wykonawcom.
 
 

 

HOTEL "UKRAINA"

W kwietniu 1949 zostały ogłoszone wyniki konkursu na Nagrodę Stalinowską za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, techniki, literatury i sztuki zrealizowane w ZSRR w poprzednim roku. Wszystkie osiem projektów  "vysotek" otrzymało pierwsze i drugie nagrody, przydzielone odpowiednio do statusu danego budynku, jednak bez względu na jego architekturę czy estetyczną wartość. To był jedynie etap szkiców koncepcyjnych - niektóre projekty zrealizowano, inne zostały zamknięte, a jeszcze inne uległy znacznym zmianom.
 



MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH

Moskiewskie "siostry" w większości są połączeniem rosyjskiego baroku i gotyku. Ich wysokość nigdy nie była ograniczana przez polityczne decyzje, jednak przez brak odpowiedniej technologii i doświadczenia struktury moskiewskich "vysotek" były o wiele ciężkie niż ich amerykańskie prototypy.
 

 
 

DOM MIESZKALNY NA KUDRISKOY PLOSCHAD

Niestety moskiewskie "Siostry Stalina" nie zostały rozmieszczone z większym zamysłem, jednak każda tworzy niecodzienny przykład miejskiej architektury stalinowskiej. 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 Podsumowując 

Siedem sióstr Stalina to wysokościowce rozrzucone po całym mieście. Różne są też funkcje pełnione przez budynki. Ciekawostką jest, że po rosyjsku mówi się na nie wysotnyje domy (высотные домы). Jak widać, nie tylko architektura miała je odróżnić od zachodnich drapaczy chmur (ros. небоскрёб).
A oto moskiewskie siedem sióstr:
  • Hotel Ukraina – oddany do użytku w 1957 r. 29 pięter i 200 m wysokości,
  • Hotel Lieningradskaja – Z 1954 r., najniższy z całej siódemki,
  • Kotielniczieskaja – blok mieszkalny oddany do użytku w 1952 r.,
  • Kudrinskaja – jest to blok mieszkalny dla urzędników państwowych, jego budowę ukończono w 1954 roku. 160 m wysokości.
  • Ministerstwo Rolnictwa – budynek wybudowany w 1953 r. 133 m wysokości.
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych – 1952 r. z pylonami z polerowanego granitu, portalami i fasadą z godłem Związku Radzieckiego. 27 pięter.
  • Moskiewski Uniwersytet Państwowy – czteroskrzydłowy, 36-piętrowy budynek o wysokości 236 m. Ukończony w 1953 r.
Będąc w Moskwie, nie sposób nie zobaczyć przynajmniej kilku z sióstr Stalina. Rzucają się w oczy i górują nad miejską zabudową Moskwy. My, Polacy, też mamy pamiątkę czasów sowieckich. Może nie siostrę, ale przynajmniej kuzynkę Stalina.
Ciekawostką jest, że były plany wybudowania ośmiu sióstr. Ósmą miało być Zaradye.  Miała być jednym z najwyższych budynków na świecie i przysłonić moskiewski Kreml. Ósma siostra ostatecznie nigdy nie powstała.
O ile Pałac Kultury i Nauki w Warszawie wywołuje bardzo mieszane uczucia, o tyle siedem sióstr Stalina w Moskwie wydaje się być bardzo na miejscu. W końcu to w tym mieście możemy dopatrzeć się wielu pamiątek minionej epoki, a kult Wielkiej Rosji trwa
 
 
 
 oraz 

 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz. Życzymy miłego dnia.